Olgierd Cumft, Hubert Kazimierz Kujwa

KSIĘGA LOTNIKÓW POLSKICH,

POLEGŁYCH, ZMARŁYCH I ZAGINIONYCH 1939-1946

(fragmenty)

 

TEKST

Czesław Borzęcki - plutonowy pilot, ur. 14.02.1916. Brał udział w wojnie obronnej Polski jako pilot 55 samodzielnej eskadry bombowej. 3.09.1939 wystartował na samolocie PZL P-23B „Karaś” z trzema członkami załogi, z zadaniem zbombardowania niemieckich kolumn pancernych na szosie Częstochowa - Radomsko. Nad celem samolot dostał się w zmasowany ogień obrony przeciwlotniczej i w płomieniach runął na ziemię koło wsi Olszynki. Zginęła cała załoga. Pochowani we wspólnej bezimiennej mogile na cmentarzu wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem.

Stanisław Józef Borzęcki - podporucznik, pilot - P/O, ur. 8.05.1921. W 1938 wstąpił do SPL w Dęblinie. Szkolenie w skróconym trybie ukończył w Anglii. Przydzielony do 304 db w Lindholme, 20.10.1941 na Vickers „Wellington” nr N-2852 wystartował z zadaniem zbombardowania Emden. Nad celem samolot został ostrzelany przez artylerię przeciwlotniczą i podczas lotu powrotnego jeden z silników przestał pracować. O godz. 2049 nadał sygnał SOS. Inny samolot dywizyjny wracający z tej samej wyprawy, widział w tej części morza rakietę alarmową. Poszukiwania w rejonie zaginięcia samolotu nie odniosły skutku. Zginęła cała 5-cio osobowa załoga oraz pilot ppor. Borzęcki. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Polową Odznaką Pilota.

 

ŹRÓDŁA

Cumft Olgierd, Kujwa Hubert Kazimierz, Księga lotników polskich, poległych, zmarłych i zaginionych 1939-1946. Warszawa. (1989). Fragmenty.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś niezauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY