Robert Grupa

ZAGINIONE OSADY W GMINIE KROBIA

(fotokopia)

 

TEKST

            W 1750 roku i w latach następnych dziedzicem jest tu Kasper Borzęcki. W roku 1752 dzierżawcą zostaje Joanna Szołdrska. Po Kasprze dziedziczy Włostówko jego syn Antoni Borzęcki, podwojewodzic kaliski i tytularny mozyrski, który 23 listopada 1754 r. brał w Chwałkowie ślub z wdową Joanną z Malczewskich Szołdrską.

            W 1768 roku Antoni Borzęcki miał zatarg z proboszczem chwałkowskim ks. Nowackim, któremu gwałtem zabrał krowę otrzymaną w testamencie od zmarłej Marianny Węgrzynki. Po obszernym opisie zajścia proboszcz zrobił w swych księgach dopisek, że Borzęcki w tym samym roku zabity został przez Moskali. Jego córka, Helena, wyszła za mąż za Rafała z Wybranowa Chlebowskiego, wnosząc mu jako wiano Włostowo. Mieli syna Jakuba Ignacego Józefa. W 1769 roku, a więc już po śmierci Antoniego Borzęckiego, jako właściciel Włostowa Małego figuruje Rafał z Wybrakowa Chlebowski. Antoni i Joanna Borzęccy mieli jeszcze jedną córkę Teresę (zm. 25 września 1765 r.). Natomiast Helenę Chlebowską z domu Borzęcką w księdze chrztów pod rokiem 1770 zapisano jako rozwódkę. Podawała wówczas do chrztu wraz z rotmistrzem konfederacji Rochem Różnowskim, w asyście innego rotmistrza konfederatów Antoniego Bronisza. Przypuszczalnie w 1770 roku bawił we Włostówku oddział konfederatów.
W 1773 roku dzierżawi Włostówko Joanna Borzęcka a dziedzicem lub głównym dzierżawcą jest wspominany już Roch Różnowski.

            W 1777 roku Borzęcka dała kościołowi w Chwałkowie obraz duży Miłosiernego Pana Jezusa. W 1781 roku dziedzicami są Maciej i Salomea [z Borzęckich] Potoccy, którzy mają syna Hipolita (zm. 1781) i Jakuba.

ŹRÓDŁA

Grupa Robert, Zaginione osady w gminie Krobia. Cz. 4. Nowa Gazeta Gostyńska. Nr 11. Str. 12-13. Gostyń. (2010). Fragmenty. Wersja on-line: Gazeta Gostyńska nr 11/2010, s. 12 i Gazeta Gostyńska nr 11/2010, s. 13.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś niezauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY