Józef Maroszek

OPISY PARAFII DIECEZJI WILEŃSKIEJ Z 1784 ROKU

(fragmenty)

 

TEKST

            Parafia Błońska [nr 528, k. 276]

Borowa Słobota (dziś Bor) w parafii Błonie, wieś także duża, JW Borzęckiey (wdowy po Antonim Borzęckim, do 1766 roku wiceinstygatorze WKL, w latach 1775-1781 instygatorze wielkim WKL, zmarłym w 1782 roku), instygatorowej litewskiej, na zachód zimowy, mil 2...

Ihnatowka, IM pani Borzęckiey, na zachód, mila 1.

Nowosiołki, JM pani Borzęckiey, na zachód zimowy, 1/2 mili (Borzęcka, instygatorowa WKL wystarała się u bpa I. Massalskiego o prawo odbywania nabożeństw w kaplicy dworskiej - J. Kurczewski, Biskupstwo wilńskie, s. 485).

Młynów na Citowce, Borzęckiej 2, WJM pana Puttkamera 2, JW Tyzenhauza 1.

Wietrznych młynów 2, w dobrach [k. 278] JW Borzęckiej, instygatorowej litewskiej.

[6-to] Droga do kościoła serafińskiego JM księży Franciszkanów, na południe, o mil 4 od kościoła parafialnego błońskiego oddalonego. W ciągu, których droga sucha, mil 2, chrustami, a mil 2 borem suchym, bez żadnych przewozów, grobel i mostów. Z którego miejsca dróżka w prawo do Macijewicz WM JM pana Skindera, wojskiego starodubowskiego, ciemnym lasem przez ruczaj i błotko niewielkie, w całej tej mili od kościoła sarafińskiego. Z spomianionego dworu idzie dróżka kręto w prawo, do dworu Omylna [s] JW instygatorowej Borzęckiey. A stamtąd o kilkaset kroków w lewo folwark zwany Kletnia. Między lasem i błotami, mało co otwartym polu, nad rzeką Ptycz zwaną, kędy młyn i most znajdują się. A tu koniec granicy parafii błońskiej, o mil 4 od kościoła.

Takowe opisanie parafii mojej, błońskiej podpisem ręki własnej stwierdzam. Ks. Ignacy Kondratowicz pleban błoński.

 

ŹRÓDŁA

Maroszek Józef, Opisy parafii diecezji wileńskiej z 1784 roku. T. 2 Dekanat Mińsk. Białystok. (2009). Fragmenty.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś niezauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY