REDBOR

Czyli prywatna strona Roberta Borzęckiego.

 

            Moja prywatna strona z założenia miała być tylko swego rodzaju łącznikiem pomiędzy innymi utworzonymi przeze mnie witrynami. Przekora ludzka nie zna jednak granic. Pomyślałem sobie bowiem że właściwie dlaczego ta strona ma być taka  nijaka. Mógł bym tu przecież umieścić jakieś informacje o sobie, dodać kilka fotek i w ten sposób zaistnieć w szerokim kręgu internatów. Najbardziej pierwotna robocza wersja wyglądała tak:

 

            Albo jeszcze lepiej. Mógł bym stworzyć stronę o historii całego rodu Borzęckich, badanie jego przeszłości jest bowiem jednym z moich zainteresowań. Co jak co ale prywatna strona jest chyba odpowiednim miejscem do takiej prezentacji?
Jak pomyślałem tak zrobiłem ale praca nad stroną szła bardzo opornie. Mogłem wprawdzie umieścić zebrane przeze mnie dane mniej więcej w porządku chronologicznym i było by po krzyku,  ale nie. Ja chciałem czegoś więcej. Problem jednak w tym że sam nie bardzo wiedziałem czego. Szukając rozwiązania ponownie zagłębiłem się w historii rodu. W miarę jednak jak wgryzałem się w temat napotykałem coraz to nowe, wcześniej zupełnie nieznane mi materiały. Okazały się one na tyle  ciekawe że w żadnym wypadku nie mogłem ich pominąć. I tak cała moja pierwotna koncepcja strony legła w gruzach. A wszystko to dlatego...

            ...że ród Borzęckich zmienny jest. Jak bowiem inaczej określić działania moich przodków. W momentach ważnych dla historii Polski najczęściej niczym szczególnym się nie wykazywali. Ot po prostu wiedli sielankowy żywot, starannie pomnażając swoje majątki na tyle na ile pozwalały im panujące w danej chwili układy. Kiedy indziej natomiast w imię słusznej sprawy dokonywali heroicznych czynów godnych największych bohaterów narodowych. Co z tego jednak skoro całej reszcie narodu sprawa ta była akurat zupełnie obojętna. Oczywiście w tej sytuacji czyny moich przodków choćby nie wiem jak wspaniałe, przez oficjalną historię nie zostały nawet zauważone. Szkoda. Czy jednak jest to wystarczający powód aby losy tych ludzi znikły bezpowrotnie w mrokach dziejów. Bohaterowie, nie bohaterowie ale jakaś pamięć im się należy. Toż to przecież Borzęccy”! Postanowiłem zatem że w mojej historii oprócz suchych faktów zamieszczę również co ciekawsze opowieści z życia przodków i przynajmniej część z nich uchronię od niepamięci. Przytoczone historie mają różny charakter. Czasem są to opisy jakiś lokalnych działań politycznych, czy bitew, a kiedy indziej obrazki z życia codziennego dawnych Borzęckich z ich radościami, troskami i... marzeniami. Myślę jednak że dzięki nim moja historia zyskała coś, czego brak we wszystkich oficjalnych historiach świata - wymiar ludzki.

            Tak więc w efekcie po kilkukrotnej zmianie koncepcji pojedyncza strona przekształciła się... w kolejną witrynę. Całość zgromadzonych przeze mnie informacji zawarta jest w czterech działach: genealogii, słownikach biograficznych Borzęckich i ich współmałżonków oraz archiwum dokumentów i pamiętników. Na początek proponuję zapoznać się z genealogią która daje ogólną wiedzę o poszczególnych gałęziach rodu. Tam znajdują się również łącza odsyłające do słowników zawierających biografie wszystkich znanych mi Borzęckich i ich współmałżonków zmarłych przed 1945 rokiem. Swego rodzaju dopełnieniem całej historii rodu jest niewątpliwie archiwum. Zawiera ono wypisy z różnych ciekawych dokumentów, publikacji i co najważniejsze... pamiętników.

            Jeżeli zatem koniecznie chcesz poznać historię rodu Borzęckich musisz pierwej zbezcześcić mój herb kliknięciem swojej myszki (informacja dla blondynek:  CHODZI O MYSZKĘ KOMPUTEROWĄ!!!).

 

 

A teraz reklama...

 

            Jak już pisałem w pierwotnym zamierzeniu moja prywatna strona (teraz już witryna) miała być łącznikiem pomiędzy innymi moimi witrynami internetowymi. Pora zatem krótko je scharakteryzować. A więc po kolei.

 

WIRTUALNE MUZEUM

            Witryna Muzeum Minerałów przedstawia moją kolekcję minerałów. Obecnie kolekcja ta jest wystawiona na widok publiczny w Muzeum Górnictwa Węglowego w budynku dawnej Dyrekcji Kopalni Piast w Nowej Rudzie (obok Podziemna Trasa Turystyczna - warto zobaczyć). Prezentowanych jest tam ponad 2500 okazów 800 różnych minerałów z całego świata (i nie tylko!!!) oraz kolekcje skał, meteorytów i szczątki dinozaurów. Niewątpliwie jest to jeden z najciekawszych zbiorów mineralogicznych w Polsce.

 

 

I jeszcze ciekawostka...

 

MOJA NIEDOKOŃCZONA POWIEŚĆ

            W swoim życiu popełniłem również opowiadanie przygodowe. Na razie nie ma ono tytułu i tak naprawdę jest jeszcze nie dopracowane. Opisuje przygody czterech nastoletnich chłopców oczywiście w... starej kopalni. Ale co ja tu będę opowiadał. Kto zechce sam przeczyta. Błysnąłem także kilkoma dowcipami i złotymi myślami.

 

A właściwie to dwie ciekawostki...

 

 

            UWAGA!!! Jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje o Borzęckich napisz do mnie. W miarę możliwości będę się starał umieszczać przekazane mi dane na stronach tej witryny. Zastrzegam jednak że z powodu  funkcjonowania ustawy o ochronie danych osobowych informacje o osobach żyjących  jestem zmuszony ograniczyć tylko do podania daty i miejsca urodzenia ewentualnie daty ślubu oraz imienia i nazwiska rodowego współmałżonka. Z góry również uprzedzam że z powodu częstych wyjazdów mogę odpowiadać na listy z pewnym opóźnieniem za co z góry bardzo przepraszam.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY