MYSŁÓW

(niemieckie: Seitendorf)

 

.

Ślady dawnego górnictwa kruszcowego

 

            Pierwsza wiadomość wskazująca na zainteresowanie górnictwem w Mysłowie pochodziła w 1310 r. W 1339 r. przy sprzedaży wsi przekazano nowemu właścicielowi również jedną trzecią udziałów w tutejszym górnictwie, co wskazuje że prowadzono tu już wówczas jakiś roboty górnicze. Brak jednak o nich dalszych wzmianek co świadczy że nie rozwinęły się one na większa skalę. W 1529 r. nowy właściciel wsi uzyskał także przywilej górniczy, nie wiadomo jednak czy podjęto tu wówczas jakieś prace górnicze. Roboty górnicze prowadzono tu również w 1541 r., ale i dla nich brak jest jakichkolwiek danych źródłowych. W 1714 roku jeszcze raz podjęto tu próby wznowienia robót. Niestety, przypuszczalnie również bez rezultatów. Prace górnicze prowadzono między innymi na północ od wsi na zboczach wzgórza Osełka (580,8 m. n. p. m.). Zachowały się tam  się ślady niewielkich zwałów, zalegających przy zasypanych szybikach dawnej kopalni.

W kopalni „Elisabeth”, na wzgórzu na S od wsi arsenopiryt, tetraedryt, piryt, galena, sfaleryt, chalkopiryt, hematyt i minerały wtórne (malachit, azuryt). także baryt, ankeryt, limonit. Arsenopiryt zawierał do 4% Ag (Lis, Sylwestrzak, 1986).

            Występowała tu zalegająca wśród łupków grafitowych żyła kwarcowa, okruszcowana głównie arsenopirytem, któremu w podrzędnych ilościach towarzyszyły chalkopiryt, i srebronośna galena.

 

Góra Osełka

            Napotkano tu gniazda i plamy ziemistego cynobru, współwystępującego z malachitem i ochrą żelazową. Minerały te powstały prawdopodobnie w wyniku przeobrażenia rtęcionośnego tetraedrytu.

            W wapieniach krystalicznych eksploatowanych niegdyś na górze Osełka (580,8 m n.p.m.) występowały małe gniazda kruszców. Ich treść stanowiły piryt, galena i tetraedryt. Ten ostatni był zwykle przeobrażony w malachit i azuryt.

Płonina

            W drugiej połowie XVI wieku była niewielkim ośrodkiem wydobycia rud miedzi i żelaza. W 1530 roku wieś wraz znajdującymi się tu kopalniami zmieniła właściciela.

            Napotkano tu również żyłki kwarcowo-albitowe zalegające w łupkach ilastych. Miały one przeważnie czerwone zabarwienie. Żyłki te nie zawierały druz.

 

STARE RACHOWICE

            Okruszcowanie uranowe związane jest tu ze strefą zbrekcjonowania dajki paleoryolitu oraz drobnymi szczelinami i uskokami często wypełnionymi glinka tektoniczną. Minerały uranu (zeunneryt) koncentrowały się głównie w drobnych szczelinkach i na płaszczyznach łupliwości w obrębie paleoryolitu (Adamski, Kaczmarek, 1960).

 

LITERATURA

X

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś niezauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY