NOWA KARCZMA

(dawniej: Piaski, niemieckie: Neukrug)

 

 

Mapa bursztynodajnej plaży i dawnych kopalni bursztynu w rejonie Nowej Karczmy.

 

Plaża Bałtyku

 

HISTORIA

           W pobliżu tej miejscowości od zamierzchłych czasów zbierano różnej wielkości bryłki bursztynu na plaży Bałtyku. Duże ilości tego surowca były wyrzucane przez morze w okresie jesienno-zimowo-wiosennych sztormów. Szczególnie sprzyjającym  zjawiskiem do jego gromadzenia się w wodach przybrzeżnych była tzw. cofka” (spiętrzenie wód morskich wywołane silnym wiatrem z północy). W miejscach gdzie dochodziło do takich nagromadzeń na powierzchni wody unosił się „kożuch” złożony z dużej ilości drobnych czarnych patyczków. Jeżeli w czasie „cofki” nagle zmieniał się kierunek wiatru z północnego na południowy fale morskie traciły swój impet pozostawiając na brzegu bryłki bursztynu uwięzione pomiędzy patyczkami i fragmentami plech morszczynów (rodzaj glonów morskich). Takie chwilowe uspokojenie się lustra wody umożliwiało również połów bursztynu bezpośrednio z morza.

 

GEOLOGIA

            Bursztyn zbierany na plażach Bałtyku pochodził z rozmycia złóż wtórnych późnego eocenu znajdujących się na półwyspie Sambijskim. W niewielkich ilościach towarzyszył mu gedano-sukcynit, beckeryt i stantienit.

 

LITERATURA

KOSMOWSKA-CERANOWICZ B., PIETRZAK T. : Znaleziska i dawne kopalnie bursztynu w Polsce. Warszawa : Wydawnictwa Geologiczne, 1982.

 

GALERIA FOTOGRAFII

X
0 X

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś niezauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY