ENCYKLOPEDIA MINERAŁÓW

dla każdego

 

            Osobom niewtajemniczonym rozpoczynającym poznawanie wspaniałego świata minerałów proponujemy, aby na początku zajrzały do podręcznego słownika omawiającego najważniejsze właściwości minerałów. Znajdują się tu informacje wyjaśniające, co to jest minerał, substancja mineralna (mineraloid) i skała oraz czym różnią się one między sobą. Szczegółowo opisują również charakterystyczne cechy fizyczne i chemiczne umożliwiające odróżnienie jednych minerałów od innych.

WŁAŚCIWOŚCI MINERAŁÓW

 

            Dla osób pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat minerałów przygotowaliśmy encyklopedię minerałów. W ostatecznej wersji miała ona zawierać opisy ich podstawowych właściwości chemicznych i fizycznych oraz miejsc występowania. Niestety (a może na szczęście biorąc pod uwagę ogrom materiału jaki trzeba by było przerobić) w międzyczasie uruchomiono tworzoną przez międzynarodowy zespól mineralogów witrynę mindat.org, na której zamieszczone są szczegółowe informacje na temat wszystkich znanych minerałów. W naszej encyklopedii ograniczyliśmy się zatem do podania w układzie alfabetycznym list nazw ponad 4000 minerałów oficjalnie uznawanych przez IMA (Międzynarodowa Agencja Mineralogiczna) wraz z łączami do odpowiednich stron w witrynach mindat.org i web.minerals.
Udostępniono również listy
ponad 20000 nazw synonimów i odmian minerałow
nie zaakceptowanych przez IMA a także ich nazwy zwyczajowe, gemmologiczne i techniczne oraz nazwy kamieni syntetycznych i imitacji kamieni szlachetnych.

 

            Efektem wycieczek są najczęściej obfite łupy w postaci okazów różnego rodzaju minerałów, skał lub skamieniałości. Zwykle jednak zanim będzie można pochwalić się nimi znajomym trzeba je najpierw domyć. Z praktyki wynika że najlepiej to zrobić zaraz po powrocie z wycieczki kiedy okazy mają w sobie jeszcze naturalną wilgoć. Odkładanie tej czynności na później z reguły kończy się źle. Więcej o sposobach mycia i konserwacji okazów znajdziecie Państwo klikając na poniższą interaktywną ramkę.

KONSERWACJA OKAZÓW

 

            Kolekcjonerów minerałów serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolekcjami naszego Muzeum. Niewątpliwie jest to jeden z najciekawszych zbiorów mineralogicznych w kraju. Prezentuje prawie 3000 okazów, a w tym około 800 różnych minerałów z Polski i całego świata a także kolekcje: kamieni szlachetnych, skał, meteorytów i tektytów, skamieniałości, bursztynów i innych żywic kopalnych (w tym również inkluzji zwierzęcych i roślinnych w bursztynie bałtyckim) oraz okazów dydaktycznych.

WIRTUALNE MUZEUM

 

 

            UWAGA!!! Witryna Muzeum Minerałów ma dość dużą objętość. Przy takiej ilości niesionej informacji możliwe są oczywiście różnorakie pomyłki. Dlatego prosimy wszystkich odwiedzających tę witrynę o zgłaszanie wszelkiego rodzaju wykrytych błędów. Mile widziane będą również uwagi odnośnie kształtu witryny i zawartych w niej treści. W miarę możliwości będziemy starali się wszystkie takie uwagi na bieżąco wprowadzać w życie.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY