TAJEMNICZY ŚWIAT KAMIENI

 

            X

 

 ZNAKI ZODIAKU

 

            X

ŻYWIOŁ

SYMBOL

ZNAK ZODIAKU

BABILOŃCZYCY

PERSOWIE

RZYMIANIE

ZYDZI

ASTROLODZY

ALCHEMICY

OGIEŃ

gorący i suchy

Baran

21.03-20.04

ametyst

szafir

szafir

szafir

szafir, diament

akwamaryn, jaspis

Lew

23.07-23.08

rubin

sardonyks

karneol

karneol

onyks, sardonyks

rubin,

karneol

Strzelec

23.11-21.12

turkus

rubin

rubin

rubin

cyrkon, turkus

topaz, bursztyn, cytryn

POWIETRZE

gorące i wilgotne

Bliźnięta

21.05-21.06

beryl

agat, chalcedon

szmaragd

szmaragd

perły, agat

chryzopraz, szmaragd

Waga

24.09-23.10

diament

akwamaryn, beryl

akwamaryn

akwamaryn

akwamaryn, opal

szafir, koral

Wodnik

21.01-19.02

szafir

ametyst

ametyst

ametyst

ametyst, onyks

granat, hiacynt

WODA

zimna i wilgotna

Rak

22.06-22.07

szmaragd

karneol

onyks

onyks

rubin, karneol

perły, kamień księżycowy

Skorpion

24.10-22.11

topaz

topaz

beryl, topaz

beryl, topaz

topaz, tygrysie oko

opal, turmalin

Ryby

20.02-20.03

chryzolit

hematyt

hematyt

jaspis

turmalin, jaspis

ametyst, cyrkon

ZIEMIA

zimna i sucha

Byk

21.04-20.05

agat

szmaragd

agat

chalcedon

szmaragd, chryzopraz

diament, kryształ górski

Panna

24.08-23.09

jaspis

chryzolit

sardonyks

chryzolit

chryzolit

chryzolit, jadeit

Koziorożec

22.12-20.01

opal

granat

granat

granat

granat, kwarc różowy

turkus, lapis lazuli

 

 

CZŁOWIEK WITRUWIAŃSKI

 

            X
Czakra korony
Czakra trzeciego oka


Czakra krtani
Czakra serca
Czakra splotu słonecznego

Czakra płciowa
Czakra podstawy

Rozmieszczenie czakr na ciele człowieka.

 

            X

Czakra podstawowa (czerwona) - pierwszy ośrodek energetyczny w linii środkowej tylnej ciała, w okolicy kości ogonowej. Działa na układ kostny i mięśniowy całego ciała, stymuluje proces krwiotwórczy, koordynuje gruczołami wydzielania wewnętrznego i energetyzuje wszystkie tkanki narządy organizmu. Kontroluje temperaturę ciała, odpowiada za witalność organizmu i nadnercza.
W miejscu tej czakry kładzie się takie kamienie jak: agat, czerwony jaspis, granat, koral, rubin.

Czakra płciowa (pomarańczowa) - drugi ośrodek energetyczny, leżący w linii środkowej przedniej ciała, tuż nad narządami płciowymi. Energetycznie wpływa na narządy płciowe i pęcherz moczowy, jajniki i jądra.
W miejscu tej czakry kładzie się: jspis, karneol, koral, kamień księżycowy.

Czakra splotu słonecznego (żółta) - trzeci ośrodek energetyczny, położony w okolicy splotu słonecznego, na wysokości wyrostka mieczykowatego mostka. Energetycznie oddziaływuje na wątrobę, trzustkę, żołądek, częściowo jelita i przeponę, a także serce i płuca.
W miejscu tej czakry kładzie się: bursztyn, cytryn, tygrysie oko, topaz.

Czakra serca (zielona) - czwarty ośrodek energetyczny, znajdujący się w centrum klatki piersiowej, na wysokości VIII kręgu piersiowego. Złożony z przedniej i tylnej czakry piersiowej. Reguluje pracę serca, układu krwionośnego i płuc, grasicy.
W miejscu tej czakry kładzie się: agat mszysty, szmaragd, jadeit, różowy kwarc, turmalin.

Czakra krtani zwana inaczej czakrą  gardła ( niebieska) - piąty ośrodek energetyczny, leżący w części środkowej gardła na wysokości trzeciego kręgu szyjnego. Wpływa na czynność gardła, tarczycy, przytarczyc i układu limfatycznego.
W miejscu tej czakry kładzie się: turkus, akwamaryn, sodalit.

Czakra trzeciego oka zwana inaczej czakrą czoła (fioletowa) - szósty ośrodek energetyczny umiejscowiony między brwiami, zwany „trzecim okiem”. Oddziaływuje na przysadkę mózgową, kontroluje czynność mózgu, nadzoruje pozostałe czakry i gruczoły, narządy na które wpływają.
W miejscu tej czakry kładzie się: ametyst.

Czakra korony (biała) - siódmy ośrodek energetyczny, leżący na czubku głowy. Zawiera całe spektrum barw energii człowieka. Odpowiada za pracę szyszynki i układu nerwowego.
W miejscu tej czakry kładzie się: kryształ górski.

 

 

LITOTERAPIA

 

            X

Agat - wzmacnia pewność siebie i witalność.

Akwamaryn - emanuje spokojem i równowagą wewnętrzną oraz przyciąga bogactwo. Ułatwia jasne i logiczne rozumowanie. Poprawia zdolność do wyrażania swoich myśli i uczuć. Wyzwala inspirację na nowe projekty i pomysły. Dobry kamień medytacyjny dla jasnowidzów i mistyków.

Ametyst - wzmacnia wiarę w siebie i w swoje możliwości oraz rozwija emocje. Chroni przed negatywnymi myślami, skłania do szczerości i oddania. Wywiera bardzo silny wpływ na całą sferę głowy rozwijając kreatywność oraz kojąc i uspokajając umysł.

Bursztyn - pochłania negatywne energie i wyzwala w nas zdolności do samouzdrawiania. Wspiera rozwój zdolności metafizycznych.

Chalcedon - ma właściwości ochronne. Odpędza wszelkie zło. Odbija wszystko to, co negatywne, a wzmacnia to, co pozytywne. Ułatwia komunikację i kontakty międzyludzkie.

Chryzolit - patronuje osiągnięciom sukcesu finansowego oraz otwiera umysł na wszelkie nowości. Równoważy emocje. Hamuje skłonność do zawiści i zazdrości. Neutralizuje brak wiary w siebie. Pomaga w walce z nałogami. Kamień medytacji i jasnowidzów. Wzmacnia intuicję i zdolność pozazmysłowe.

Chryzopraz - wzmacnia pogodę ducha, spokój i równowagę. Wspomaga w rozwój cierpliwości, tolerancji i współczucia. Korzystny dla osób, które mają problemy w okazywaniu uczuć lub są nieśmiałe oraz introwertyków. Jest pomocny przy medytacjach i pozwala rozwijać zdolności jasnowidzenia.

Cytryn - uwalnia od duchowego balastu i depresji. Pomaga w przezwyciężeniu problemów, dodaje odwagi. Przyciąga bogactwo.

Diament - symbol czystości i niewinności. Strzeże swojego właściciela przez całe życie. Odpowiedni dla ludzi którzy marzą o karierze i sławie. Wspaniale nadaje się do medytacji gdyż daje nam jasność i oświecenie. W połączeniu z innymi kamieniami wzmacnia ich działanie i pomnaża energię.

Granat - symbolizuje stabilne i godne życie, stałość oraz wierność. Wzmacnia siły człowieka, ostrzega przed niebezpieczeństwem. Stymuluje swobodny przepływ uczuć. Działa budująco i wzmacnia siły witalne. Kamienia tego powinny unikać osoby, które posiadają skłonności do bardzo emocjonalnych reakcji.

Hematyt - sprzyja regeneracji sił umysłowych. Dodaje energii i odwagi do przezwyciężania dużych obciążeń zarówno psychicznych jak i fizycznych. Z uwagi na swój ciemny kolor jest kamieniem chroniącym nas przed wszelkim złem i negatywnymi energiami.

Jaspis - wzmacnia wrażliwość oraz siłę woli. Stymuluje i oczyszcza sferę psychiczną. Pozwala odnaleźć równowagę życia. Pozytywnie łączy ciało, ducha i powiązania z energią ziemi. Posiada zdolności wchłaniania negatywnej energii. Oddziałuje na sferę głowy. Wszystkie jaspisy są silnymi talizmanami. Poprawiają atmosferę wokół właściciela.

Koral - jest symbolem siły. Chroni właściciela, uspokaja emocje i przywraca harmonię. Pobudza strumień miłości, ogrzewa i ożywia. Nie może być stosowany przy wysokim ciśnieniu i gorączce. Blednie, gdy osoba nosząca go cierpi na niedokrwistość lub niedożywienie.

Kryształ górski - wzmaga potencjał twórczy, intuicję i kreatywność. Pod jego wpływem myśli stają się czyste, jasne i klarowne. Powinno się go trzymać w sypialniach gdyż troszczy się o jasność i jakość naszych snów. Jest wspaniałym odpromiennikiem.

Malachit - wzmaga energię i kreatywność. Wyciąga z nas chorobotwórcze energie i przejmuje je na siebie. Jego oczyszczająca moc likwiduje blokady w centrach energetycznych. Pomaga także w rozwiązywaniu najbardziej skomplikowanych problemów.

Nefryt - daje jego właścicielowi wolność i gwarancję sukcesu. Pomaga przy wątpliwościach i niezdecydowaniu. Wzmacnia siły życiowe, wolę i wytrwałość w dążeniu do celu. Posiada duże tendencje do oczyszczania organizmu z toksyn i nadmiernego napromieniowania.

Onyks - działa pobudzająco. Stymuluje do racjonalnego myślenia. Obdarza potężną siłą wewnętrzną i wytrwałością w dążeniu do celu. Rozbudza zdolności do racjonalnego działania.

Perły - stworzone w bólu niosą w sobie piękno i grozę. Mają w sobie coś niepojętego, coś co fascynuje, wciąga, a później niesie gorycz, lub niezwykłe bolesne przeżycia. symbolem niezniszczalności i czystości. Działają przede wszystkim oczyszczająco. Mają zbawienny wpływ na powietrze skażone promieniowaniem wszelkich domowych urządzeń elektrycznych. Są idealnym źródłem jonizacji ujemnej.

Szafir - symbolizuje prawdę, patronując miłości, trwałości, mądrości i przyjaźni. Przywraca spokój umysłu. Wzmacnia zdolności paranormalne i uzdrowicielskie. Ułatwia kontakty międzyludzkie, poszerza świadomość i strzeże przed złymi osobami.

Turkus - jest kamieniem ochronnym. Zmienia barwę (blednie i szarzeje) gdy właściciel jest chory lub grozi mu niebezpieczeństwo. Ochrania szczęście rodzinne. Wzmacnia refleks np: ludzi za kierownicą. Chroni przed wypadkami. Patronuje sile psychicznej, pomaga w rozwikłaniu problemów oraz zapewnia czyste i trwałe uczucie. Jego właściciele są obdarzeni pogodą umysłu i opanowaniem. Przynosi powodzenie w sprawach materialnych

Tygrysie oko - wzmacnia siłę przebicia i energię witalną. Ułatwia koncentrację. Pobudza wyobraźnię i kreatywność oraz działa inspirująco. Powinni je nosić ludzie pracujący umysłowo. Skupia rozproszoną energię i pomaga osiągnąć wyznaczony cel. Właściciela napełnia optymizmem i radością. Przynosi szczęście i powodzenie w życiu.

Agresja

akwamaryn (osłabiający), chalcedon (zapobiegawczo), nefryt (łagodzący)

Alergia

tygrysie oko (łagodzący)

Alkoholizm

agat, ametyst

Anemia

granat, hematyt, sól kamienna

Arterioskleroza

malachit

Arytmia serca

malachit (regulujący)

Apatia

chiastolit, kamień księżycowy

Astma

lazuryt, kocie oko, malachit, topaz

Autyzm

kocie oko, koral, bursztyn, srebro

Bezpłodność

szafir

Bezsenność

hematyt, lazuryt, szafir, turkus (oprawiony w srebro)

Biegunka

kryształ górski

Błędnik

kryształ górski

Bóle głowy

akwamaryn, ametyst, bursztyn, koral

Bóle krzyża

nefryt (łagodzący)

Bóle miesiączkowe

jaspis (łagodzący)

Bronchit

chalcedon

Cera

szafir

Cholesterol

perła (obniżający)

Choroba morska

akwamaryn

Chrypka

chalcedon

Cukrzyca

cytryn, sól kamienna

Cykl miesiączkowy

jaspis (regulujący)

Daltonizm

ametyst

Depresja

bursztyn, granat, szafir

Dolegliwości ciążowe

jaspis (łagodzący)

Drogi oddechowe (stany zapalne)

tygrysie oko

Duszności

chryzolit,  malachit

Górne drogi oddechowe - górne

sól kamienna, turkus

Epilepsja

agat, ametyst, chalcedon

Gardło (stany zapalne)

ametyst, beryl, chalcedon, kocie oko

Głuchota

bursztyn

Gniew

topaz

Gorączka

agat, chiastolit, granat, karneol

Gruczoły dokrewne

cytryn

Gwałt i przypadkowa utrata dziewictwa

szafir

Histeria

ametyst, chryzopraz, kamień księżycowy

Histeria u dzieci

ametyst

Infekcje

bursztyn (zapobiegawczo)

Jąkanie

chryzolit (oprawiony w złoto)

Jelita

karbonado, kryształ górski (stymulujący)

Kamica nerkowa

chryzopraz

Kamienie nerkowe

diament (zapobiegawczo)

Koordynacja ruchu

ametyst (stymulujący)

Kręgosłup

Akwamaryn, jaspis, karneol, koral

Krtań (stany zapalne)

chalcedon

Krwawienie

kryształ górski

Krzywica

koral

Laktacja

chalcedon (stymulujący), malachit (stymulujący)

Lunatyzm

agat, chalcedon

Macica

jaspis (wzmacniający)

Melancholia

chalcedon, hiacynt, koral, perły, szmaragd

Menstruacja

agat (regulujący)

Mięśnie

koral (wzmacniający), nefryt (wzmacniający)

Migreny

chalcedon

Naczynia krwionośne

ametyst

Nadpobudliwość u dzieci

ametyst

Napięcia psychiczne

diament

Narządy rodne

hematyt

Nerki

akwamaryn, cytryn, diament, jadeit, nefryt (wzmacniający)

Nerki (stany zapalne)

sól kamienna

Nerw węchowy

jaspis (stymulujący)

Nerwice

agat, granat, serpentyn

Niepokorność

sardonyks

Niepokój wewnętrzny

granat, szafir

Oczy

jadeit, kryształ górski, nefryt, szmaragd, turkus

Organy płciowe

granat, chryzopraz (wzmacniający)

Osłabienie

chalcedon, koral

Pamięć

chryzopraz (wzmacniający), szmaragd

Paznokcie

onyks (wzmacniający)

Pęcherz (stan zapalny)

cytryn, topaz złocisty i inne żółte kamienie

Płodność

chryzopraz (wzmacniający)

Płuca

chalcedon (wzmacniający)

Przemiana materii

koral (wspomagający)

Rany

antymonit, hematyt (przyśpiesza gojenie)

Regeneracja tkanek

cytryn (wspomagający), koral (wspomagający)

Reumatyzm

cytryn, granat, malachit, szafir, sól kamienna (łagodzący)

Rozdrażnienie

chalcedon

Senne koszmary

chryzolit, turkus

Serce

chryzopraz, granat, kryształ górski, kwarc różowy, perły, rubin, tygrysie oko, hematyt (wzmacniający), onyks (wzmacniający)

Skóra

ametyst, granat, onyks (wzmacniający)

Słuch

jaspis (wzmacniająco)

Spojówki (stany zapalne)

akwamaryn

Stany lękowe

sól kamienna

Stawy

diament

Stres

chryzopraz, onyks (uodparniający), bursztyn (uspokajający)

Stres u dzieci

ametyst

Struny głosowe (stany zapalne)

chalcedon

System immunologiczny

onyks (wzmacniający)

System nerwowy

malachit (uspokajający)

Śledziona

granat (stymulujący), chalcedon (wzmacniający)

Tarczyca

akwamaryn, chryzopraz, kryształ górski, szafir, ametyst (stymulujący), chalcedon (stymulujący)

Trzustka

szafir, ametyst (stymulujący), onyks (wzmacniający)

Układ kostny

koral (wzmacniający), nefryt (wzmacniający), onyks (wzmacniający), perła (wzmacniający)

Układ krążenia

cytryn (regulujący), nefryt (stymulujący), granat (wspomagający)

Układ krwionośny (niedobór białych lub czerwonych krwinek)

granat, hematyt, kryształ górski

Układ moczowy

diament, hematyt

Układ trawienia

antymonit, bursztyn, koral

Urojenia

agat

Wady postawy

kryształ górski

Wątroba

akwamaryn, chryzopraz, cytryn, karbonado, sól kamienna, granat (stymulujący)

Włosy

onyks (wzmacniający)

Wrzody

hematyt (przyśpiesza gojenie)

Wyczerpanie nerwowe

chalcedon

Wzrok

agat, tygrysie oko (wyostrzający)

Wzrost

koral (stymulujący)

Wzrost u dzieci i młodzieży

malachit (stymulujący)

Zadyszka

koral

Zakażenie krwi

cytryn

Zatrucie pokarmowe

Bursztyn, serpentyn

Zawroty głowy

kryształ górski

Zęby

onyks (wzmacniający), perła (wzmacniający)

Zmęczenie

koral (zapobiegawczo)

Żołądek

akwamaryn, antymonit, beryl, bursztyn, jadeit, karneol, koral, tygrysie oko, agat (stymulujący), kryształ górski (stymulujący)

Żołądek (górna część)

nefryt

Żółtaczka

Cytryn, topaz złocisty i inne żółte kamienie

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

            UWAGA!!! Witryna Muzeum Minerałów ma dość dużą objętość. Przy takiej ilości niesionej informacji możliwe są oczywiście różnorakie pomyłki. Dlatego prosimy wszystkich odwiedzających tę witrynę o zgłaszanie wszelkiego rodzaju wykrytych błędów. Mile widziane będą również uwagi odnośnie kształtu witryny i zawartych w niej treści. W miarę możliwości będziemy starali się wszystkie takie uwagi na bieżąco wprowadzać w życie.

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY