DINOZAURY

 

Różnice w budowie miednicy
dwóch głównych grup dinozaurów.

Rekonstrukcja szkieletu Smoka z Lisowic
(patrz artykuł : Wielkie odkrycie).

            Dinozaury (Dinosauria) - zróżnicowany klad owodniowców. Pojawiły się w triasie, około 237 mln. lat temu. Od wczesnej jury były dominującą grupą kręgowców lądowych. Większość linii zniknęła podczas masowego wymierania u schyłku kredy. Najmłodsze kości dinozaurów znaleziono w osadach sprzed 64,8 ± 0,9 mln. lat co świadczy że niektóre z nich przetrwały do wczesnego paleogenu. Do chwili obecnej opisano już ponad tysiąc gatunków tych zwierząt. Najmniejsze (Anchiornis z grupy teropodów) miały wielkość 35 cm i masę 110 gramów. Największe (Amficelias z grupy roślinożernych zauropodów) osiągały do 58 m długości przy wysokości sięgającej ponad 12 m i masie 120-260 ton. Ze względu na budowę miednicy dinozaury dzielimy na gadziomiednicowe z kością łonową skierowaną do przodu oraz ptasiomiednicowe z kością łonową skierowaną do tyłu i zwykle z dodatkowym wyrostkiem skierowanym do przodu. W odróżnieniu od innych gadów miały one kończyny ustawione pionowo pod tułowiem. Najstarsze formy były dwunożne ale wiele późniejszych gatunków stało się czworonogami. Znane są również dinozaury mogące poruszać się zarówno na dwóch jak i na czterech łapach. Były jajorodne i prawdopodobnie wszystkie budowały gniazda.

            Dinozaury zamieszkiwały wszystkie kontynenty. Niektóre były upierzone i potrafiły aktywnie latać lub co najmniej szybować (mikroraptor z grupy teropodów), inne (spinozaury z grupy teropodów) wiodły częściowo wodny tryb życia. W zależności od gatunku żywiły się pędami roślin, nasionami, mięsem, rybami, owadami lub były wszystkożerne.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY