GĄBKI

 

Budowa wewnętrzna gąbki.

Jeden ze współczesnych gatunków gąbek.

            Gąbki (Porifera) - typ prymitywnych, beztkankowych zwierząt wodnych. Należą do najstarszych organizmów wielokomórkowych na Ziemi. Zbliżone do nich formy występowały już 1,8 mld. lat temu. Wyróżnia się trzy grupy gąbek: pospolite, krzemionkowe i wapienne. Gąbki pospolite pojawiły się prawdopodobnie w kriogenie ale ich skamieniałości znane są dopiero z kambru. Najstarsze okazy gąbek krzemionkowych pochodzą z formacji Ediakara sprzed 600 mln. lat a gąbki wapienne występują już w osadach kambru. Od ordowiku do dewonu i w całym mezozoiku gąbki były jednymi z podstawowych a często wręcz dominującymi składnikami rafotwórczymi (tzw. „rafy gąbkowe”). Obecnie znanych jest około 8000 gatunków tych zwierząt. Poszczególne osobniki mają zwykle od kilku do kilkunastu mm długości chociaż niektóre, żyjące na dużych głębokościach mogą osiągać długość do 2 m. Gąbki nie posiadają żadnych narządów ani nerwów. Uszkodzone potrafią się całkowicie zregenerować.

            Gąbki są zwierzętami szeroko rozpowszechnionymi. Żyją głównie w ciepłych wodach przybrzeżnych lub na dnie płytkich mórz, ale spotyka się je również w oceanach na głębokościach nawet do 9000 m. Znanych jest także około 150 gatunków słodkowodnych. Najczęściej prowadzą osiadły tryb życia. Niektóre mogą się również nieznacznie poruszać (do 4 mm na dzień). Tworzą nieregularne i pozbawione symetrii kolonie mogące liczyć do 50000 osobników. Wchłaniają drobne szczątki organiczne pełniąc rolę biofiltrów. Wytwarzają biotoksyny, chroniące je przed drapieżnikami

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY