KORALOWCE

 

Budowa wewnętrzna koralowiny.

Jeden ze współczesnych gatunków koralowców.

            Koralowce (Anthozoa) - gromada wyłącznie morskich parzydełkowców. Znane są od kambru. Stanowią ważny czynnik skałotwórczy. Współcześnie tworzą około 7500 gatunków. Występują jedynie w postaci polipów. Pojedynczo żyjące osobniki mają zwykle długość od kilku mm. do kilkunastu cm. Największe osiągają średnicę do 1,5 m. Mają cylindryczne ciało, o zewnętrznie promienistej symetrii (zwykle sześcio- lub ośmiopromiennej, dawniej również czteropromiennej). U góry jest ono zakończone otoczoną czułkami tarczą z podłużnym otworem gębowym. Wiele gatunków koralowców wytwarza szkielet. Może on być organiczny, wapienny lub mieszany. Nierzadko wytwarzane przez koralowce trwałe struktury wapienne stanowią podstawę do powstania całego ekosystemu zwanego rafą koralową.

            Koralowce żyją masowo w morzach strefy subtropikalnej i tropikalnej. Rzadziej występują w strefie arktycznej i antarktycznej. Najlepiej rozwijają się w ciepłych, nasłonecznionych wodach przybrzeżnych i na płyciznach, ale spotyka się je również w oceanach na głębokościach nawet do 6000 m. Najczęściej prowadzą osiadły tryb życia, a tylko niektóre mogą się aktywnie poruszać. Żywią się zooplanktonem chwytanym za pomocą ramion i komórek parzydełkowych. Większe osobniki polują na skorupiaki, mięczaki i ryby. Koralowce są długowieczne. Ich kolonie mogą żyć nawet kilkaset lat a absolutnymi rekordzistami pod tym względem są osobniki z rodzaju Leiopathes które dożywają 4200 lat (najdłużej żyjące ze wszystkich zwierząt).

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY