ŁODZIKI

 

Rekonstrukcja łodzika z okresu ordowiku.

Jeden ze współczesnych gatunków łodzików.

            Łodziki (Nautilida) - rząd morskich głowonogów z podgromady łodzikowców (Nautiloidea). Obejmuje liczne gatunki wymarłe oraz kilkanaście współcześnie żyjących. Pierwsze łodzikowce znane są z kambru, ale ich największy rozwój i zróżnicowanie nastąpiło w ordowiku. Po wymieraniu kredowym stały się stopniowo grupą reliktową. W eocenie zasiedlały jeszcze, choć już niezbyt licznie, morza całego świata, lecz w neogenie wymarły w większości akwenów. Miały one przeważnie prostą, rurowatą muszlę której długość mogła dochodzić do kilku m. W sumie znanych jest około 2500 kopalnych gatunków łodzików. Większość z nich była drapieżna.

            Obecnie istnieje jeszcze kilkanaście gatunków łodzików. Żyją w ciepłych wodach oceanów na głębokościach 400–700 m. Mają dobrze rozwiniętą, symetrycznie spiralną muszlę najczęściej barwy białej, czerwonej lub brązowej i średnicy do 28 cm. Jest ona podzielona na szereg komór pokrytych od wewnątrz masą perłową. Komory te są połączone asymetrycznie cienką rurką (syfon), będącą przedłużeniem ciała łodzików. Otwór muszli zamykany jest mięsistym kapturem.

            Współczesne łodziki są drapieżnymi zwierzętami przydennymi. Polują w nocy. Żywią się skorupiakami, wieloszczetami, małżami, niektórymi ślimakami, małymi rybami oraz padliną.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY