MAŁŻE

 

 

Budowa wewnętrzna małża.

 

Jeden ze współczesnych gatunków małży.

            Małże (Bivalvia) –gromada mało aktywnych lub osiadłych mięczaków zaliczana do podtypu muszlowców. Znane od kambru. Obecnie reprezentowane są przez około 8000 gatunków. Mają od 0,2 cm do 250 wielkości. Te największe osiągają wagę do 250 kg. Małże mają spłaszczone i wydłużone ciało. Jest ono zamknięte pomiędzy dwiema zwykle symetrycznymi połówkami muszli. W okolicach szczytu obie połówki są połączone konchiolinowym więzadłem (ligamentum). Muszle zbudowane są z trzech warstw: zewnętrznej (konchiolinowej), środkowej (porcelanowej) i wewnętrznej (perłowej). Warstwę perłową tworzą drobne blaszki aragonitu. Jeżeli do wnętrza muszli dostanie się jakaś drobina (np. ziarenko piasku), substancja perłowa odkłada się wokół niej tworząc perłę. Większość małży ma klinowatą, bardzo kurczliwą i silnie umięśnioną nogę. U najbardziej prymitywnych gatunków jest ona zakończona płaską podeszwą. Nieliczne osiadłe małże są całkowicie pozbawione nogi.

            Małże żyją wyłącznie w środowisku wodnym ale za to we wszystkich strefach geograficznych. Zasiedlają przeważnie przybrzeżne płycizny wód morskich gdzie pełzają, ryją w dnie, pływają lub przytwierdzają się do podłoża. Często stanowią główny element fauny dennej. Mniej licznie występują w głębinach morskich i w wodach słodkich lub słonawych. Większość z nich jest filtratorami. Żywią się wychwytywanymi z wody przydennej drobnymi zawiesinami organicznymi zawierającymi detrytus, glony, pierwotniaki i bakterie.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY