OWADY

 

Budowa wewnętrzna owada.

            Owady (Insecta) - gromada stawonogów. Stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę zwierząt. Jako pierwsze nabyły umiejętność aktywnego lotu. Przebieg ewolucji owadów nie został dokładnie poznany. Prawdopodobnie wyodrębniły się one jeszcze w sylurze ale ich najstarsza znana skamieniałość Rhyniognatha hirsti, pochodzi dopiero z osadów wczesnego dewonu (około 396 mln lat). Rozmiary owadów wahają się w granicach od 0,25 mm do ponad 350 mm. W takcie swojego rozwoju przechodzą one wiele przeobrażeń. Przy przeobrażeniu zupełnym występują cztery stadia rozwojowe: jajo, larwa, poczwarka i dojrzały osobnik przy czym formy pośrednie nie są podobne do formy dorosłej. Przy przeobrażeniu niezupełnym nie występuje stadium poczwarki a pośrednie formy larwalne przypominają wyglądem dojrzałego osobnika od którego różnią się tylko wielkością.

            Obecnie znanych jest już ponad milion gatunków owadów. Szacuje się jednak że w rzeczywistości może być ich nawet 30 mln. Żyją w zimnych, umiarkowanych i gorących strefach klimatycznych. Spotyka się je we wszystkich środowiskach lądowych (również pod ziemią). Wiele gatunków wtórnie przystosowało się do życia w wodzie. Przeważająca większość owadów żywi się roślinami. Niektóre są pasożytami zewnętrznymi lub wewnętrznymi innych zwierząt. Znanych jest również wiele gatunków drapieżnych (polujących na inne owady lub małe zwierzęta) oraz padlinożernych.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY