WIELOSZCZETY

 

Budowa wewnętrzna wieloszczeta typu pierścienic.

            Pierścienice (Annelida) - typ zwierząt bezkręgowych zaliczanych do lofotrochorowców (Lophotrochozoa). Mają z reguły wydłużone, obłe ciało złożone z szeregu pierścieniowatych segmentów (metamery), ze spłaszczoną częścią tułowiową. Poważnie zranione lub uszkodzone potrafią się całkowicie zregenerować.

            Obecnie żyje ponad 17 000 gatunków pierścienic. Są rozprzestrzenione na całym świecie. Większość jest zwierzętami morskimi (stanowią tam najliczniejszą grupę makrofauny). Żyją na wszystkich głębokościach, głównie w osadach dennych a tylko nieliczne wchodzą w skład planktonu. Poza tym występują w osadach zbiorników śródlądowych, w wilgotnych środowiskach lądowych wśród gnijących szczątków roślinnych oraz w ściółce i glebie. Żywią się rozkładającymi lub gnijącymi szczątkami organicznymi i planktonem. Znane są również formy drapieżne oraz pasożytnicze (zewnętrzne i wewnętrzne) różnych gatunków zwierząt bezkręgowych i kręgowych.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY