PŁAZY

 

Schemat budowy szkieletu płaza.

            Płazy (Amphibia) – gromada kręgowców z grupy czworonogów. Wyewoluowały w późnym dewonie, około 370 milionów lat temu z ryb trzonopłetwych lub dwudysznych i szybko zaczęły się różnicować. Karbonie i permie dominowały wśród kręgowców lądowych. W permie (Gwadelup) osiągały rozmiary do 10 m. Później zaczęły tracić na znaczeniu. Obecnie wielkość płazów waha się od 7,7 mm do 1,8 m. Ich szkielety nie są w pełni skostniałe i w zależności od gatunku różnią się ilością kości. Płazy często nie mają żeber lub są one krótkie i nie tworzą kostnej klatki. Ich czaszka jest silnie spłaszczona. Zęby są charakterystycznie, wielokrotnie pofalowane (tzw. labiryntowe). U wielu gatunków mogą być one zredukowane lub zupełnie nie występować. Płazy mają najczęściej cztery kończyny. Ich dłonie zakończone są zwykle czterema placami, a stopy pięcioma. Nie mają pazurów. Są zmiennocieplne. W klimacie gorącym w czasie suszy a w chłodnym w zimie zapadają stan odrętwienia.

            Obecnie płazy reprezentowane są przez trzy rzędy: bezogonowych (90% wszystkich płazów), ogoniastych i beznogich które w sumie liczą około 7000 gatunków. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Ich jaja (skrzek) są pozbawione skorupek dlatego większość z nich musi je składać do wody. Wylęgające się z nich larwy (kijanki) prowadzą wodny tryb życia i oddychają skrzelami. Żywią się głównie bakteriami, sinicami, fragmentami glonów i podwodnych roślin. Po pewnym czasie ulegają przeobrażeniu przybierając kształt dojrzałych osobników. Nieliczne gatunki wykazują jajożyworodność, rodząc kijanki lub młode już przeobrażone. Dorosłe płazy żyją głównie na lądzie (również w gruncie lub na drzewach) bądź w wodach słodkich a tylko jeden gatunek w wodach słonych. Większość z nich jest drapieżnikami. Żywią się właściwie wszystkim, co się rusza i da połknąć.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY