RAMIENIONOGI

 

Budowa wewnętrzna ramienionoga.

Współczesny ramienionóg.

            Ramienionogi (Brachiopoda) - typ drobnych morskich bezkręgowców, podobnych z wyglądu do małży. Znane od wczesnego kambru ale swój największy rozwój przeżywały w ordowiku. W sumie wśród skamieniałości opisano już około 7000 gatunków ramienionogów. Dojrzałe osobniki osiągają wielkość od 1 mm do 9 cm. Miękkie części ich ciała są chronione dwiema zwykle nieco różniącymi się wyglądem skorupkami. W nieznacznie większej skorupie brzusznej tuż poniżej zamka łączącego ją z mniejszą skorupą grzbietową znajduje się otwór na nogę (stylik) którą zwierze przymocowuje się do podłoża. Gatunki nie posiadające tego organu przytwierdzają się do dna bezpośrednio skorupą brzuszną. Za sterowanie skorupami odpowiada złożony system mięśni. Ramienionogi mają otwarty układ krwionośny i słabo rozwinięty układ nerwowy. Nie posiadają układu oddechowego. Zdecydowana większość gatunków tych zwierząt jest rozdzielnopłciowa. Zapłodnione jaja znajdują się wewnątrz muszli samicy. Wykluwające się z nich formy larwalne mogą swobodnie pływać nawet przez dwa tygodnie. Potem przytwierdzają się na stałe do podłoża.

            Obecnie żyjące ramienionogi reprezentowane są przez około 280 gatunków. Występują we wszystkich morzach. Najczęściej żyją w pasie wód przybrzeżnych do głębokości 300 m., ale niektóre gatunki spotyka się nawet na głębokości 6000 m. Prowadzą osiadły tryb życia. Odżywiają się planktonem zwierzęcym i roślinnym oraz różnego rodzaju szczątkami organicznymi.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY