WIJE

 

Rekonstrukcja wyglądu wija karbońskiego.

Budowa ciała wija.

Jeden ze współczesnych gatunków wijów.

            Wije (Myriapoda) - gromada tchawkowców o nie do końca ustalonych pokrewieństwach pomiędzy ich poszczególnymi liniami rozwojowymi. Często są zatem traktowane jako cztery samodzielne gromady: pareczniki (Chilopoda), dwuparce (Diplopoda), skąponogi (Pauropoda) i drobnonogi (Symphyla). Morscy przedstawiciele wijów znani są już z kambru. Formy lądowe pojawiły się w sylurze. W karbonie osiągały one długość do 2 m.

            Wije charakteryzują wydłużonym tułowiem złożonym z 10-180 segmentów z wyraźnie wyróżnioną głową. Na segmentach posiadają parzyste odnóża. U niektórych gatunków mogą one być zróżnicowane w zależności od położenia segmentu. Ostatni segment (telson) jest pozbawiony odnóży. W ciele wijów znajdują się liczne otworki (przetchlinki), przez które tlen przedostaje się do ich wnętrza. Wije są zwierzętami jajorodnymi. U niektórych gatunków postacie młodociane mają mniej nóg niż dorosłe i uzupełniają je podczas linienia.

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY