ARAUKARIE

 

Rekonstrukcja wyglądu araukarii.

Niektóre gatunki współczesnych araukarii.

            Araukariowate (Araucariaceae) - rodzina roślin nagonasiennych. Pojawiły się w jurze i szybko rozprzestrzeniły niemal na całej kuli ziemskiej. W wyniku globalnej katastrofy na przełomie kredy i trzeciorzędu całkowicie zniknęły z półkuli północnej. W niektórych okresach geologicznych były źródłem obfitych wydzieleń żywicy która z czasem przekształciła się w bursztyn lub kopal.

            Araukariowate są roślinami wiecznie zielonymi. Osiągają wysokość do 70 m. Młode drzewa rozgałęziają się od dołu. Gałęzie wyrastają w nich okółkowo boczne i są rozstawione w bardzo regularnych odstępach. U starszych drzew występuje długi, nagi pień, na wierzchołku zakończony spłaszczoną koroną.

            Araukariowate są rozdzielnopłciowe i wiatropylne. Szyszki męskie wyrastają pojedynczo lub w skupieniach na szczytach pędów osiągając długość do 25 cm. Szyszki żeńskie mają kształt kulisty. Osiągają średnicę do 30 cm i wagę do 5 kg. Dojrzewając rozpadają się uwalniając nasiona.

            Obecnie araukariowate występują tylko na półkuli południowej. Reprezentowane są tam przez 42 gatunki należące do trzech rodzajów: Araukaria Agathis i Wollemia. Zasiedlają różne środowiska sięgając aż do górnej granicy lasu (1200-1600 m. n.p.m.). Araukaria wyniosła (Araukaria heterophylla) z wyspy Norfolk jest w Europie hodowana jako roślina pokojowa zwana potocznie „Sosenką”.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY