ROŚLINY IGLASTE

 

 

Rekonstrukcja wyglądu walchii
z wczesnego permu.

 

Rekonstrukcja wyglądu araukarii
ze środkowej jury.
 

Współczesna sekwoja.
General Grant, Kalifornia.

            Iglaste (Pinopsida) – najwyżej rozwinięta, najliczniejsza, najważniejsza klasa roślin nagozalążkowych. Pojawiły we wczesnym permie około 290 mln. lat temu i szybko rozprzestrzeniły niemal na całej kuli ziemskiej. Około 200 mln. lat temu były już dominująca gatunkowo grupą roślin. Około 100 mln. lat temu ustąpiły miejsca roślinom liściastym ale terytorialnie nadal są najbardziej rozprzestrzenioną grupą roślin. Osiągają one największe w świecie roślin wysokości (sekwoje do ponad 100 metrów) i masę (mamutowce do ponad 1400 ton).

            Obecnie iglaste reprezentowane są przez około 540 gatunków. Przeważająca większość z nich jest drzewami, natomiast krzewy tworzą nieliczną grupę. Rosną głównie w umiarkowanych i chłodnych strefach klimatycznych, stanowiąc główny składnik rozległych lasów. Posiadają wyjątkowo dużą zdolność adaptacji w trudnych warunkach. Młode drzewa rozgałęziają się od dołu. U starszych drzew występuje długi, nagi pień, na wierzchołku zakończony koroną. W drewnie iglastych występują przewody żywiczne stąd w niektórych okresach geologicznych były one źródłem obfitych wydzieleń żywicy która z czasem przekształciła się w bursztyn lub kopal. Liście mają kształt długich i cienkich szpilek lub rzadziej przytulonych do łodygi grubych i sztywnych łusek. Bardzo często są one dodatkowo pokryte grubą warstwą ochronnego wosku. Zwykle opadają dopiero po kilku sezonach (do 10 lat). Iglaste są rozdzielnopłciowe i wiatropylne. Ich męskie i żeńskie kwiaty skupione są w charakterystycznych kwiatostanach zwanych szyszkami.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY