ROŚLINY LIŚCIASTE

 

 

 

 

Jabłoń (drzewo).

Róża (krzew).

Mak polny (roślina zielna).

Rośliny liściaste – grupa roślin okrytozalążkowych obejmująca wiele gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Mimo dużego zróżnicowania wszystkie one pochodzą od wspólnego przodka żyjącego jeszcze w karbonie. Bujny rozwój rozpoczęły jednak dopiero we wczesnej kredzie wypierając stopniowo rośliny iglaste. Cechą charakterystyczną tych roślin są kolorowe kwiaty. Mogą one występować pojedynczo, częściej jednak tworzą skupienia zwane kwiatostanami. Kwiaty zawierają organy rozrodcze rośliny. Często są one obupłciowe. Organ męski (tzw. pręcik) ma kształt nitki zakończonej główką. W główce znajdują się woreczki z mikrosporami (tzw. pyłek). Organ żeński ma kształt słupka utworzonego ze zrośniętych ze sobą owocolistków. Zapylenie kwiatu odbywa się poprzez przeniesienie pyłku z pręcika słupek. Może się to odbywać przy współudziale wiatru, wody, owadów, rzadziej innych zwierząt. Po zapyleniu osłony słupka przekształcają się w łupinę osłaniającą zalążek (nasiono). Wokół zalążka rozrasta się zalążnia tworząc owoc. Pierwsze owoce pojawiły się dopiero około 140 milionów lat temu. Obecnie mogą one zawierać od jednego do kilku tysięcy nasion.

        Obecnie liściaste reprezentowane przez około 300000 gatunków. Są rozprzestrzenione na całej kuli ziemskiej ale występują głównie w ciepłych i umiarkowanych strefach klimatycznych. Większość roślin liściastych rośnie na lądzie ale znane są również gatunki wodne. Rośliny występujące w strefach o umiarkowanym klimacie z reguły zrzucają liście na zimę.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY