MSZYWIOŁY

 

Budowa wewnętrzna mszywiołu.

Jeden ze współczesnych gatunków mszywiołów.

            Mszywioły (Bryozoa) - typ wodnych zwierząt bezkręgowych o najwyższym wśród wtórnojamowców stopniu organizacji kolonii. Pojawiły się w późnym kambrze. W sumie poznano już prawie 20000 gatunków kopalnych mszywiołów. W odróżnieniu od koralowców nie tworzą one trwałych budowli. Obumarłe kolonie stają się składnikami mułu dennego. Pojedyncze osobniki (zooidy), są mikroskopijnej wielkości. Ich ciało składa się z ruchomego odcinka głowowego (polypid) z otworem gębowym otoczonym licznymi orzęsionymi czółkami (lofofory) oraz nieruchomego odcinka dolnego (cystid). okrytego galaretowatą, błoniastą lub zwapniałą pochewką (zooecjum). Samodzielnie żyjące mszywioły spotyka się rzadko. Najczęściej zwierzęta te tworzą rozgałęzione, krzaczaste kolonie (zoarium) zawierające nawet do kilkuset tysięcy osobników. Osiągają one do 90 cm wysokości i do 2 m długości.

            Mszywioły są rozpowszechnione na prawie całej kuli ziemskiej. Współcześnie tworzą około 3800 gatunków. Żyją głównie w morzach ale znane są również formy słodkowodne. Najczęściej prowadzą osiadły tryb życia, chociaż niektóre potrafią się także przemieszczać (do 3 cm dziennie). Żywią się planktonem, który napędzają do otworu gębowego za pomocą czułków.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY