PSYLOFITY

 

Rekonstrukcja wyglądu psylofitów
ordowickich, sylurskich i dewońskich.

Współczesne psyloty z grupy paprotników
wyglądem i trybem życia przypominające psylofity.

            Psylofity (Psilophyta) - gromada najpierwotniejszych roślin lądowych. Pojawiły się w ludlowie wymarły całkowicie w późnym dewonie. Dawniej do psylofitów włączano dwa rodzaje: Psilophyton (wymarły) i Psilotum (współczesny). Obecnie zalicza się do nich tylko trzy wymarłe i bliżej ze sobą nie spokrewnione gromady: ryniofity (m.in. z rodzajami Rynia i Hornea), trymerofity (m.in. z rodzajem Psilophyton) oraz zosterofilofity.

            Psylofity były niewielkimi (do 0,5 metra wysokości) roślinami lądowymi lub wodno-lądowymi. Nie posiadały jeszcze liści i korzeni. Ich łodygi wyrastały pionowo do góry, bezpośrednio z zaopatrzonych w chwytaki płożących się kłaczy. Były one pokryte skórką (epiderma) zaopatrzoną w aparaty szparkowe. U góry łodygi rozgałęziały się wielokrotnie widlasto. Na ich końcach znajdowały się zarodnie. Mogły one występować pojedynczo lub gromadnie tworząc kłosokształtne twory. Opisano wiele form psylofitów o różnym stopniu rozgałęzienia pędów i ułożeniu zarodni. Z psylofitów najprawdopodobniej wywodzą się paprotniki i niektóre mszaki.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY