ŚLIMAKI

 

Budowa wewnętrzna ślimaka.

Winniczek (Helix pomatia) - ślimak lądowy.

            Ślimaki, brzuchonogi (Gastropoda) - jedna z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych gromad mięczaków, zaliczana niekiedy do podtypu muszlowców. Znane są od wczesnego kambru. Ślimaki mogą być rozdzielnopłciowe lub obojnakie. Wylęgają się z jaj. Młode osobniki mają pierwocinę muszli (tzw. muszla embrionalna). Stanowi ona szkielet zewnętrzny. Muszle pełnią raczej funkcję ochronną niż podporową. Charakteryzują się bogactwem barw i kształtów. Zwykle są spiralnie skręcone ale bywają też zredukowane do płytki lub mają kształt czapeczki. Znane są również ślimaki posiadające muszlę dwuczęściową podobnie jak u małży. U niektórych gatunków muszle są obrośnięte tkankami miękkimi. Największe (u ślimaków z gatunku Syrinx aruanus) osiągają wielkość 90 cm.

            Obecnie ślimaki reprezentowane są przez około 105000 gatunków. W zasadzie nie opanowały one jedynie powietrza. Większość z nich żyje w morzu ale nie brak też ślimaków słodkowodnych, ziemnowodnych i lądowych, jednak te ostatnie wymagają najczęściej dużej wilgotności środowiska. Mogą być roślinożerne pasożytnicze oraz drapieżne. Najwięcej ślimaków drapieżnych występuje wśród gatunków morskich. Niektóre gatunki polują na inne ślimaki. Istnieją też ślimaki żywiące się padliną.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY